Dedičnosť farby očí

Štruktúra dúhovky

Štruktúra dúhovky: Fuchove krypty

Fuchove krypty sú kúskové atrofie v prednej hraničnej vrstve a stróme. Vznikajú niekedy medzi tretím a ôsmim mesiacom tehotenstva a už pri narodení môžeme pozorovať ich hlavné rozloženie a hĺbku. (Oyster 1999)


Štruktúra dúhovky: Škvrny

Sú to body, v ktorých sa akumuluje melanín. Tieto pigmentové škvrny sa, na rozdiel od Fuchových krýpt, len veľmi zriedkavo objavia skôr ako pred šiestym rokom života (Eagle 1988). Približne polovica dospelej populácie má v dúhovke škvrny (Rees 1976). Objavujú sa, keď kolónia melanocytov zvýši produkciu melanínu (Eagle 1988).
Existuje možnosť, že by tieto škvrny mohli byť spojené so sklonmi k určitému správaniu, pretože vznik škvŕn je sčasti regulovaný neurotransmitermi, ktoré sú produkované autonómnym nervovým systémom (Hu 2000, Mukuno a Witmer 1977). Taktiež je pravdepodobné, že aj prostredie ovplyvňuje škvrny v dúhovke (Sturm a Larssons 2009).

Štruktúra dúhovky: Kontrakčné brázdy

Kontrakčné brázdy sa vytvárajú kvôli tendencii dúhovky prehýbať sa vždy v tých istých miestach, keď sa zrenička prispôsobuje rôznym svetelným podmienkam. Z toho dôvodu sú kontrakčné brázdy ovplyvnené celkovou hrúbkou a hustotou dúhovky (Sturm a Larssons 2009).

Štruktúra dúhovky: Wolfflinove uzliny

Wolfflinove uzliny sú bodke podobné nahromadenia kolagénových vláken (Sturm a Larssons 2009).

1

Vyber kategóriu

Štruktúra dúhovkyDedičnosť farby očíDúhovkaKlasifikácia farby očí

Prihlásenie

Meno:

Heslo:

Registrovať

Slovníčky

Slovníček pojmov

Zaujímavé linky

Vypočítajte si svoj genotyp .::Dotaznik::.(len registrovaný)

Štatistiky

Návštev: 213398

O stránke

Bola vytvorená hlavne za účelom prezentácie práce SOČ, ktorú vypracoval jeden z autorov stránky.

© copyright Maria Ďurišová a Miroslav Ďuriš

web design Miroslav Ďuriš

Free Web Hosting