Dedičnosť farby očí

Prečo mám ja hnedé oči a moji bratia modré?

Prečo mám ja hnedé oči a moji bratia modré?: Rozbor farby očí

Hneď na prvý pohľad je jasné, že moji bratia majú obaja modré oči a ja hnedé - nie je v tom žiadna zvláštnosť. Avšak detailná fotka odhalila nové skutočnosti, o ktorých sme ani netušili. Zistili sme, že moje oči nie sú až také hnedé ako sa zdajú v prítmí. Pri svetle dopadajúcom priamo do dúhovky bolo možné sledovať žltohnedú, miestami až do zelena prechádzajúcu farbu.
Najväčším prekvapením však bolo, že nie je modrá ako modrá. Síce obaja moji súrodenci sú modrookí, ale ich dúhovka sa vo farbe aj štruktúre zásadne líši.
V Martinovej dúhovke sa nachádzajú v početnom množstve Fuchove krypty, ktoré môžeme pozorovať vo veľmi malom množstve aj u mňa a Miroslava. Martinove oko je výrazne bledšie ako bratove a neobsahuje prstenec, ale iba jeho náznak v hornej časti dúhovky. U mňa a Miroslava sa tento prstenec nachádza, i keď u oboch v inej forme. V Mirovom prípade je to len tenký a žltohnedý prstenec, avšak ten môj je hnedý a celistvo sa rozprestiera od zreničky až takmer do polovice dúhovky. Najvýraznejšie škvrny môžeme pozorovať v mojom oku a jednu aj v Martinovom. Kontrakčné brázdy ukázal až detailný záber, pretože u mnohých ľudí sú nevýrazné a pri bežnom pozorovaní takmer neviditeľné. Tieto štruktúry sú prítomné len v mojom a Mirovom oku a takmer vôbec neovplyvňujú výsledný výzor farby.

1

Vyber kategóriu

RodokmeňPrečo mám ja hnedé oči a moji bratia modré?DedičnosťDiskusiaOcenenia

Prihlásenie

Meno:

Heslo:

Registrovať

Slovníčky

Slovníček pojmov

Zaujímavé linky

Vypočítajte si svoj genotyp .::Dotaznik::.(len registrovaný)

Štatistiky

Návštev: 210402

O stránke

Bola vytvorená hlavne za účelom prezentácie práce SOČ, ktorú vypracoval jeden z autorov stránky.

© copyright Maria Ďurišová a Miroslav Ďuriš

web design Miroslav Ďuriš

Free Web Hosting